רותי קפלר

דרכה הספרותית:

רותי קפלר החלה את דרכה הספרותית בסיפורים קצרים בעיתון ‘המודיע הצעיר’, תחת שרביטה של מורתה חוי רוזנברג, שהיא גם העורכת שלו וכן בסדרות בהמשכים בעיתון הנשים של המודיע.

בהמשך כתבה רותי קפלר בשם העט ‘בתיה פרומן’ בעיתון הנשים של ‘המבשר’ את הספרים ‘אסתריקה נתנו בה אמון’, ו’בסוף יקראו לך לחזור’, ו’ילדת נוף’. וכן בעיתון ‘מרווה לצמא’ את הספרים ‘שיבולים שנותרו בשדה’ ו’פנס אחד ודי’, המספרים על בת שלומדת בסמינר חסידי, חיי החברה שלה והמורות בו.

בעיתון ‘משפחה’ פרסמה קפלר שלושה ספרים בהמשכים. ‘אנוכי מבקש’, ‘הנורמלי האחרון’ ו’אחר הרעש קול’ (שיצא לאור תחת השם ‘לחיות וחצי’). ב’בתוך המשפחה’ פרסמה בהמשכים את הספר ‘שניה אחרי האור’.

ספריה ותכניהם:

שמותיהם של ספריה הם למעשה אוקסימורון (דבר והיפוכו), ורותי קפלר שמה לה מטרה בספריה לעורר על עוולות או תופעות שלדעתה לקויות בחברה החסידית. העלילות בספריה לא מתקדמת לכיוון אחר, אלא הם סיטואציות שונות בחיי גיבוריהם. על עטיפת אחד מספריה הסבירה שהיא לא באה לספר סיפורים אלא לעורר.

‘אנוכי מבקש’ מספר על בנש”ק חסידי שאינו מוצא את מקומו בחצר החסידית שאליה הוא שייך, הוא מחפש חצר אחרת וגם מוצא שם את מקומו ונשאר שם. הספר גם מספר על קבצן חסר בית מירושלים שחוסה אצל אותו החסיד. הספר מסתיים במותו של הקבצן בסופת שלגים ירושלמית.

‘הנורמלי האחרון’ מספר על נשות השאלים בירושלים, במרכז הספר ישנה אישה גרושה שנפלה לכת זו, ובהמשך הספר היא נישאת לרווק חסיד מודרני בעל דעות שמאלניות קיצוניות השונא את כל העולם. בספר גם דמות “נביא” משוגע שמסתובב ברחובות ירושלים.

‘לחיות וחצי’ מספר על האפליה בסמינרים בקבלת הבנות, ועל חייהם של ה’חצי-חצי’ (צאצאים למשפחות שההורים מעורבים מבחינת עדות). בספר גם רעידת אדמה שמחריבה חלקים מירושלים, זוג מבוגרים הבעל היה מנהל סמינר חסידי הפך לצמח ואינו יוצא מתרדמתו עד סוף הספר, וכן זוג חסידי שלא מסתדר בינו לבין עצמו.

‘שניה אחרי האור’ מספר על יריבות בין אח חסידי שמרני שהוא “מבקר רוחני” בעיתון ומתעמת ללא הרף עם אחיו שהפך לחסיד מודרני וסטודנט לפיזיקה, אחות שנשואה לאברך חסידי עילוי ולאורך הספר היא משלימה עם העובדה הזאת, ואחות צעירה שנישאת לבחור חסידי שדרש דירה בירושלים, אך למעשה הוא רוצה לגור במקום מוזל בחברת אברכים בני גילו. בהמשך הספר האח המודרני והשמרני נוסעים ביחד לחו”ל בגלל ניתוח שצריכה לעבור הבת, שם הם משוחחים ומבינים האחד את השני. הספר מסתיים בהצלחת הניתוח ובכך שהאח המודרני ייפרד מאשתו מאחר שדרכיהם הפכו לשונות.

‘ילדת נוף’ – הספר מספר על ילדה היפראקטיבית וההתמודדות שבגידולה עד שהפכה למנהלת.

משפחתה:

רותי קפלר היא בתו של הרב הגאון שאול אלתר, ראש ישיבת ‘שפת אמת’.

Filter